Pomáhat či nepomáhat vývoji dítěte???

16.12.2017

Mnoho rodičů touží po tom, aby se jejich děťátko co nejdříve naučilo pást koníčky, poté sedět, stát a nakonec chodit. Aby bylo nejšikovnější! Proto také mnoho rodičů dětem v těchto dovednostech pomáhá, jak nejlépe umí. V tomto případě však platí méně pomáhat znamená více, a když už, tak opravdu vědět jak!

Již naše babičky i prababičky nás učily tyto dovednosti s tím nejlepším úmyslem a láskou tak, že nás co nejdříve pokládaly na bříško v průběhu celého dne, poté posazovaly do klína nebo opíraly o polštáře a nakonec stavěly na nožičky a učily chodit za ruce, kšandy či v chodítkách.

Byly již zjištěny a podloženy mnohé souvislosti mezi způsobem péče o dítě a jeho následným vývojem hned od prvních měsíců života. Rovněž jsou známy důvody, proč až 85% již mladých lidí trpí nejenom nesoustředěnou pozorností, bolestmi páteře a hlavy, předčasným opotřebováním kloubů, ale také neplodností či špatnou funkcí vnitřních orgánů.

Málokdo si uvědomuje, jak negativně mohou ovlivnit vývoj dítěte sociální vymoženosti, jako jsou například přehřáté byty, nepřiměřené oblékání, počítače či chytré telefony, kterým se rodiče často věnují nebo je nabízejí dětem k osobnímu rozvoji či hrám na úkor aktivní hry a komunikace s ním.

Nejvíce však ovlivňují vývoj dítěte každodenní podmínky k odpočinku i ke spánku a celodenní manipulace a komunikace s dítětem.

Jedenatřicetiletý výzkum i zkušenosti ukazují, že dovednosti, jako je poloha na bříšku, sed, stoj a chůze, jsou pro dítě velmi těžké a přitom tak zásadní. Je třeba se na ně nejdříve dobře připravit, naučit se používat ty správné svaly, které rychle rostoucí tělo kvalitně ponesou i po zbytek života. Je tedy dobré vědět, jak nejlépe, láskyplně a přitom přirozeně si s dítětem hrát, aby se na tyto dovednosti nejdříve dobře připravilo a posléze se je naučilo zcela samo a kvalitním způsobem.

Prvotně je potřeba pochopit, v jaké situaci se nachází dítě po narození, co potřebuje k tomu, aby vůbec mohlo dobře nastartovat svůj vývoj a postavit se na nohy kvalitně.

Každý novorozenec je ovlivněný nejenom prostředím, ve kterém žilo po dobu devíti měsíců před narozením, ale i porodem. Proto se všechny děti po narození potřebují nejdříve uklidnit a uvolnit tak, aby si postupně, do 3. měsíce věku, dokázaly hlavně lehnout na celá záda, symetricky do osy.

To všechno jim v prvních třech měsících života velmi dobře umožní péřová peřinka. Můžete si ji přichystat již do porodnice a přibližně do 3. měsíce věku do ní balíme děťátko v podstatě celodenně, mimo dobu aktivního cvičení nebo přebalování... Používáme ji k chování, odříhnutí, ukládání ke spánku, k předávání a chování dítěte návštěvami, k odpočinku a ke spánku dítěte v postýlce, do kočárku i autosedačky.

Pokud byste se chtěli dozvědět více a také se naučit tyto informace používat prakticky, ráda Vás uvítám v mém kurzu Něžné náruče rodičů!

Těším se na Vás! Lenka

Více zde: https://perova-perinka.webnode.cz/o-perovych-perinkach/

© 2022 Femina centrum Zlín, Kvítková 4323, Zlín
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky