Co je to separační úzkost?

20.01.2018

Proš se dítě najednou tolik bojí?

Kolem 8. měsíce věku dítěte přichází tzv. osmiměsíční (separační) úzkost. Jedná se o dobu, kdy je dítě na nějakou dobu doslova závislé na fyzické blízkosti matky. Bojí se cizích lidí i neznámých věcí (klidně i těch známých, s kterýma se ale nevídá denně).

Co to vlastně je a proč?

Období separační úzkosti se u dítěte objevuje v období, kdy získá lepší pohybové a orientační schopnosti, které jsou spojeny s touhou vzdálit se od maminky a poznávat či prozkoumat vzdálenější okolí. Toto přirozeně načasované období je velmi důležité z hlediska bezpečnosti dítěte. Je to způsobeno tím, že dítě řeší psychický rozpor. Na jedné straně se mu chce využít stále lepších schopností odpoutat se od maminky, vzdálit se od ní a prozkoumat okolí, ale na druhé straně má strach, protože vše se doposud dělo v bezprostřední blízkosti matky. Proto to řeší tak, že si mámu více hlídá, chce ji blízko u sebe. Vyžaduje, aby se mu věnovala a doprovázela ho na průzkumných cestách. Těch lákadel k průzkumu je však tolik, že je z toho unavené. Proto se nějakou dobu brání jakémukoliv kontaktu maminky s cizí osobou nebo v novém prostředí.

Jak na to?

Toto období se nejlépe překonává tak, že na jedné straně vyjdeme maximálně vstříc potřebám dítěte. Na druhé straně ho však pozitivně motivujete a povzbuzujete vlastním vzorem k přátelské a empatické komunikaci s okolím, se kterým přichází přirozeně do styku i bez vlastního výběru.

Z toho vyplývá, že pokud dítě v novém prostředí či při kontaktu s cizí osobou potřebuje být stále s námi, tak ho držíme více v náručí nebo si ho častěji usadíme do klína. Místo povzbuzování "neboj se" ho raději povzbudíme popisnou komunikací. To znamená, že když se něčeho bojí, tak si dítě přivineme k sobě a přitom mu uvolněně a s klidem ukazujeme a vysvětlujeme "Podívej, to je naše teta, teto, ahój! Zamáváme tetě, pápá!"...

Tímto způsobem ho učíme empatické komunikaci s okolím. Přitom však nechceme po dítěti, aby se uvolnilo hned. Respektujme, že mu to může chvíli trvat. Nejdříve se musí s celou situací seznámit, prohlídnout si ji, zvyknout si na akustiku, hlas, tváře i prostředí. Když mu to umožníme v naší něžné náruči, podpoříme ho vlastním láskyplným vzorem a dopřejeme mu dostatek času, pak se brzy uvolní a bude nás následovat.

I toto období časem přejde a z Vašeho děťátka bude svělý společník!


© 2022 Femina centrum Zlín, Kvítková 4323, Zlín
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky